سنسور فشار چیست و چه کاربردی دارد؟

ترانسمیترهای فشار که به عنوان سنسور فشار نیز شناخته می‌شوند، در کاربردهای صنعتی و فرآیندی برای اندازه‌گیری فشار مایعات، سیالات و گازها در تجهیزات مختلف کاری استفاده می‌شوند. این ترانسمیترها به عنوان ابزاری حیاتی در صنایع فرآیندی به خصوص صنعت نفت و گاز هستند که با انواع سیالات و گازها سروکار دارند. این ابزار قادر است پارامتر مکانیکی فشار را به یک سیگنال خروجی الکتریکی 4 تا 20 میلی آمپر تبدیل کند.

 

امروزه نقش سنسورهای فشار در صنایع مختلف و همچنین شبکه‌های توزیع آب به تدریج در حال افزایش است. این مسئله به ما می‌گوید که این سیستم قابل اعتماد، پایدار و با کارایی بالا است. سنسورهای فشار در فرآیندهای تصفیه آب و فاضلاب به ایجاد کنترل کیفیت و حفاظت از سیستم کمک می‌کنند. سنسور فشار یک ابزار اندازه‌گیری است که فشار را به یک سیگنال خروجی استاندارد 4 تا 20 میلی آمپر تبدیل می‌کند. رایج‌ترین استاندارد اندازه‌گیری فشار در صنعت فرآوری گاز و سیال سانتی‌متر مربع/بار است. سیگنال به دست آمده از دستگاه همچنین برای اندازه‌گیری سطح مایع/سیال ساکن استفاده می‌شود، بنابراین می‌توان از آن برای اندازه‌گیری سطح مایع در فرآیند تصفیه و ذخیره‌سازی آب نیز استفاده کرد.

حوزه‌های کاربرد سنسورهای فشار عبارتند از:

  • تامین آب شهری
  • تصفیه آب آشامیدنی
  • کاربردهای صنعتی
  • پایش سطح آب سد و تصفیه فاضلاب

سایر کاربردهای سنسورهای فشار

سنسورهای فشار بیشترین کاربرد را برای برنامه‌های جمع‌آوری و کنترل داده‌های صنعتی و آزمایشگاهی دارند. در حالی‌که، تعداد کاربردها تقریباً به اندازه انواع سنسورهای فشار نامحدود است. در اینجا برخی از رایج‌ترین کاربردهای سنسورهای فشار آورده شده است:

1- فرستنده DP برای اندازه‌گیری جریان

در صنعت فرآیند، از سنسورهای فشار به ویژه ترانسمیترهای فشار تفاضلی، برای اندازه‌گیری جریان مایع یا گاز از طریق خطوط لوله استفاده می‌شود. اندازه‌گیری افت فشار در سراسر صفحه روزنه نصب شده در لوله، رایج‌ترین روش اندازه گیری جریان است. صفحه روزنه‌ای در واقع صفحه‌ای با سوراخی به اندازه مشخص در مرکز آن است. هنگامی‌که مایع یا گاز از دهانه عبور می‌کند، افت فشار از بالا دست به پایین دست در صفحه روزنه رخ می‌دهد. این افت فشار متناسب با نرخ جریان است، میزان جریان متناسب با جذر دلتا P است و به فرستنده اجازه می‌دهد تا سرعت جریان در خط لوله پردازش را در زمان واقعی محاسبه کند.

2- سنسور فشار برای اندازه‌گیری سطح مایع

سنسورهای فشار همچنین می‌توانند برای محاسبه سطح سیال یا ارتفاع سیال در مخزن فرآیند استفاده شوند. این تکنیک اغلب برای اندازه‌گیری سطح مایع در مخازن ذخیره‌سازی مانند مخازن آب استفاده می‌شود. برای بیشتر کاربردهای عملی، سطح مایع به طور مستقیم با فشار متناسب است. سنسور سطح فشار یک سنسور فشار خارجی یا شناور است که برای اندازه‌گیری سطح هر سیال در مخزن مناسب است. سطح به طور غیر مستقیم با اندازه‌گیری فشار در پایین سیال در مخزن اندازه‌گیری می‌شود. برای دستیابی به عملکرد عالی ترانسمیتر فشار، استفاده از مواد شیمیایی سازگار مهم است. همچنین، باید برای هر کاربرد به طور دقیق کالیبره شود زیرا هر مایع چگالی/وزن مخصوص خود را دارد. علاوه بر این، تغییرات در دمای فرآیند می‌تواند باعث تغییر چگالی/وزن مخصوص شود، که باید در هنگام تبدیل فشار به یک سطح در نظر گرفته شود. این سنسورها را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که دیافراگم را از آلودگی یا انباشتگی دور نگه دارند، بنابراین عملکرد صحیح و اندازه‌گیری دقیق سطح فشار هیدرواستاتیک را تضمین می‌کند.

3- تشخیص نشت خط لوله آب

برای تشخیص هرگونه نشتی در خط لوله، روش‌های زیادی وجود دارد، اما می‌توان از طریق اندازه‌گیری فشار، نشت در خط لوله را نیز تشخیص داد. کاهش فشار می‌تواند به نشت لوله اشاره کند. ترانسمیترهای فشار ثابت که مستقیماً در فواصل زمانی مختلف بر روی خط لوله نصب می‌شوند، می‌توانند نقطه نشتی خاص را در امتداد هر لوله‌ای که هر سیال/آب را حمل می‌کند، مشخص کنند. در چنین شرایطی، چنین نقاط نشتی می‌تواند منجر به ورود فاضلاب به خطوط آب آشامیدنی شود که باعث آلودگی آب و به خطر افتادن سلامتی انسان‌ها می‌شود.

انواع ترانسمیترهای فشار

ترانسمیترهای فشار را می‌توان به چهار نوع اصلی طبقه‌بندی کرد:

1. ترانسمیتر فشارسنج

همان‌طور که از نام آن‌ پیداست، فشار گیج را با توجه به فشار اتمسفر اندازه گیری می‌کند. این نوع فرستنده‌ها به طور گسترده‌ای در صنایع فرآیندی استفاده می‌شوند.

2. ترانسمیتر فشار مطلق

این ترانسمیترها برای اندازه‌گیری فشار با توجه به خلاء کامل استفاده می‌شوند. اساساً سیال تحت اندازه‌گیری در یک محفظه مهر و موم شده قرار می‌گیرد تا مرجعی به خلاء مطلق ایجاد کند. این سنسورهای فشار مطلق معمولاً در مناطقی استفاده می‌شوند که به دقت بسیار بالایی نیاز دارند.

3. ترانسمیتر فشار دیفرانسیل

این ترانسمیترها عموماً برای مقایسه انواع فشار استفاده می‌شوند. کاربرد آن‌ها به هر دو، برنامه‌های کاربردی سطح و برنامه‌های جریان گسترش می‌یابد. این ترانسمیترها به دلیل مزایایی که نسبت به سایر جایگزین‌ها دارند، برای اندازه‌گیری نرخ جریان استفاده شده‌اند.

4. ترانسمیترهای فشار چند متغیره

این فرستنده‌ها در مواردی استفاده می‌شوند که بیش از یک متغیر درگیر باشد. این متغیرها می توانند دما و جریان حجمی در میان متغیرهای دیگر باشند. این نوع ترانسمیترها به طور گسترده در صنایعی که شامل اندازه‌گیری جریان گاز و بخار است استفاده می‌شود.

در این مقاله به معرفی و کاربرد سنسور فشار و انواع آن پرداختیم و دانستیم که استفاده از چنین تجهیزی تا چه میزان از آسیب دیدن سیستم‌های صنعتی ما جلوگیری می‌کند. پرشین ابزار دقیق با بیش از 15 سال تخصص فنی در زمینه ابزار دقیق، انواع مختلفی از ترانسمیترهای فشار را با دقت بسیار بالا ارائه می‌دهد. جهت خرید انواع سنسور فشار با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید.

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.