مقایسه گیج فشار خشک با گیج فشار روغنی

انتخاب گیج فشار برای کاربرد شما به تصمیمات مختلفی بستگی دارد. روغنی یا خشک!؟ ممکن است تصمیم کوچکی به نظر برسد، اما چگونه می‌توانید تشخیص دهید که واقعاً به کدام یک نیاز دارید؟ در این مقاله به این می‌پردازیم که چه زمانی و چرا باید گیج روغنی را به جای گیج خشک انتخاب کنید. خواندن این مطلب به شما در انتخاب گیج فشار مناسب کمک خواهد کرد.

مقایسه گیج فشار خشک با گیج فشار روغنی

گیج فشار از جمله تجهیزات ابزار دقیق است که برای سنجش فشار کاربرد فراوانی دارد. دو نوع اصلی فشارسنج روغنی و خشک وجود دارد. اطلاع از مزایا و معایب گیج‌های مایع و خشک می‌تواند در وقت و هزینه شما صرفه جویی کند، پس در مقاله مقایسه گیج فشار خشک با گیج فشار روغنی با ما همراه باشید. 
گیج‌ فشار خشک در دنیای قطعات صنعتی و تجاری بسیار پر کاربرد است. بیشتر گیج‌های فشاری که پیدا می‌کنید یک فشارسنج خشک هستند که عمدتا در مواردی مانند پمپ‌های دوچرخه، کمپرسورها، تنظیم‌کننده‌های هوا و گاز و موارد دیگر دیده می‌شوند. گیج فشار خشک برای اکثر کاربردها به اندازه کافی مقرون به صرفه و دقیق است، و اگر چیزی شکسته شود، قیمت آن به اندازه کافی مناسب است و می‌تواند بدون فکر دوم جایگزین شود. با این حال، با گذشت زمان یا در شرایط شدیدتر، صفحه فشارسنج خشک می‎‌تواند رطوبت را جمع کند و خواندن صفحه را غیرممکن یا دشوار ‌کند. همچنین رطوبت می‌تواند در محیط سرد به اندازه‌ای منجمد شود، که منجر به کار نکردن گیج گردد.

چرا گیج فشار روغنی بهتر است؟

گیج فشار روغنی برای اندازه‌گیری نقاط فشار با تنش بالا مانند: بارهای سریع و مکرر، پیک فشار و ارتعاشات مکانیکی استفاده می‌شود. این گیج‌ها معمولاً با گلیسیرین پر می‌شوند، اگرچه گاهی اوقات از سیلیکون یا مایعات دیگر استفاده می‌شود که قسمت‌های داخلی گیج را می‌پوشاند و صفحه را پر می‌کند. اگر خوانش فشار مخزن فرار باشد، فشار سنج خشک ممکن است دارای کمی پرش و ضربان باشد، در حالیکه گیج فشار روغنی بسیار راحت‌تر خوانده می‌شود زیرا وجود روغن داخل گیج باعث کاهش اثر ضربان فشار می‌شود که مزیت دیگری نسبت به انتخاب یک گیج خشک است.
ارتعاش همچنین تأثیر منفی بیشتری بر خوانش گیج خشک، سایش و خوردگی آن خواهد داشت. گلیسیرین موجود در یک گیج فشار پر از مایع، اثر ارتعاشات را کاهش می‌دهد، قسمت‌های داخلی را روان و از خوردگی جلوگیری می‌کند. همه این عوامل باعث افزایش طول عمر و هزینه‌های جایگزینی کمتر برای فشارسنج‌های پر از مایع نسبت به فشارسنج‌های خشک می‌شود. گیج‌های فشار روغنی در محیط‌های مرطوب و سرد و یا شرایط ارتعاش بالا کاربرد دارند.

نتیجه‌گیری

به طور کلی، گیج‌ فشار خشک و گیج‌ فشار روغنی هر دو می‌توانند عملکردهای مشابهی را انجام دهند، اگرچه گیج‌های خشک معمولاً ارزان‌تر از گیج‌های پر از مایع هستند، اما اگر در کاربردهای نادرست استفاده شوند ممکن است در درازمدت هزینه بیشتری برای شما به همراه داشته باشد. اگر به دنبال ارتقای سیستم خود هستید یا بهترین گیج فشار را برای یک سیستم جدید می‌خواهید، فشار سنج روغنی را در نظر بگیرید. گیج‌های پر از مایع می‌توانند ارتعاشات فشار را جذب کنند که احتمال عملکرد ضعیف یا خرابی را کاهش می‌دهد. نرخ خرابی پایین به معنای صرف هزینه کمتر در مقابل خرید جایگزین جدید می‌باشد.

 

نظرات کاربران


اگر تصویر خوانا نیست اینجا کلیک کنید
همزمان با تأیید انتشار نظر من، به من اطلاع داده شود.
* نظر هایی كه حاوی توهین است، منتشر نمی شود.
* لطفا از نوشتن نظر های خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.